RBC

 

Resortní bezpečnostní cíle

Ve vazbě na potřeby praxe a na metodickou činnost Ministerstva zdravotnictví byla vydána aktualizace Minimálních požadavků pro zavedení interního systému hodnocení kvality a bezpečí poskytovaných zdravotních služeb, které rozšiřují minimální standardy pro plnění zákonné povinnosti dle § 47 odst. 3 písm. (b) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, v platném znění, a upravují též resortní bezpečnostní cíle. Aktuální znění: Věstník MZ č. 13/2021.

Resortní bezpečnostní cíle – září 2015:

Ve smyslu ustanovení § 47 odst. 3 písm. (b) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, je poskytovatel rovněž povinen v rámci zajištění kvality a bezpečí poskytovaných zdravotních služeb zavést interní systém hodnocení kvality a bezpečí. MZ vypracovalo pro zavedení tohoto systému tzv. „Minimální požadavky“, které jsou a aktualizovaném znění uveřejněny ve Věstníku MZ č. 16/2015. Jedním z těchto požadavků je i zavedení resortních bezpečnostních cílů (dále jen RBC),

t.č. pro poskytovatele lůžkové a jednodenní péče – a to:

RBC1 – Bezpečná identifikace pacientů

RBC2 – Bezpečnost při používání léčivých přípravků s vyšší mírou rizikovosti

RBC3 – Prevence záměny pacienta, výkonu a strany při chirurgických výkonech

RBC4 – Prevence pádů

RBC5 – Zavedení optimálních postupů hygieny rukou při poskytování zdravotní péče

RBC6 – Bezpečná komunikace

RBC7 – Bezpečné předávání pacientů

RBC8 – Prevence vzniku proleženin/dekubitů u hospitalizovaných pacientů

a dále t.č. pro poskytovatele ambulantní péče a zdravotnické záchranné služby – a to

RBC2 – Bezpečnost při používání léčivých přípravků s vyšší mírou rizikovosti

RBC5 – Zavedení optimálních postupů hygieny rukou při poskytování zdravotní péče

Resortní bezpečnostní cíle na období červen 2011–duben 2012:

V rámci Evropské unie je zhruba osmi až dvanácti procentům pacientů přijatých do nemocnic způsobena újma během poskytování zdravotní péče. Mezi nejčastější nežádoucí události patří chyby při podávání léků, chirurgická pochybení, diagnostické chyby a infekce spojené se zdravotní péčí. Ministerstvo zdravotnictví postupně zavádí systémová opatření, která vedou k zajištění vyšší bezpečnosti pacientů i kvalitě poskytované zdravotní péče. Jedním z  opatření je i vyhlášení Resortních bezpečnostních cílů, které jsou součástí Akčního plánu kvality a bezpečnosti zdravotní péče na období 2010–2012 schváleného vedením ministerstva v březnu 2010.

Resortní bezpečnostní cíle, které vychází z Doporučení Rady Evropské unie o bezpečnosti pacientů včetně infekcí spojených se zdravotní péčí a jednotlivých doporučení WHO Světové aliance pro bezpečnost pacientů,  byly modifikovány na národní podmínky.

Resortní bezpečností cíle se vyhlašují formou doporučených postupů vedoucích ke snížení rizik poškození pacientů i jiných osob v procesu poskytování zdravotní péče. Jsou závazné pro přímo řízené organizace ministerstva a zároveň slouží jako doporučení pro ostatní zdravotnická zařízení bez ohledu na jejich typ.

V roce v 2010 Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo následující Resortní bezpečností cíle (dále RBC) v oblasti kvality a bezpečnosti zdravotních služeb.

RBC 1 – Bezpečná identifikace pacientů

RBC 2 – Bezpečnost při používání rizikových léčiv

RBC 3 – Prevence záměny pacienta, výkonu a strany při chirurgických výkonech

RBC 4 – Prevence pádů pacientů

RBC 5 – Zavedení optimálních postupů hygieny rukou při poskytování zdravotní péče

Resortní bezpečnostní cíle na období červen 2011–duben 2012:

a) rozšířeny o 2 nové RBC:

RBC 6 – Bezpečná komunikace

RBC 7 – Bezpečné předávání pacientů

b) doplněna doporučující metodika RBC 3 o kontrolní seznam Světové zdravotnické organizace (WHO); (pokud není již využíván zdravotnickým zařízením)

Kontrolní seznam – bezpečí chirurgického výkonu.

c) doplněna doporučující metodika RBC 5 o následující překlady materiálů WHO

Dotazník pro sebehodnocení v oblasti hygieny rukou 2010. Dotazník představuje nástroj sloužící k identifikaci nejdůležitějších oblastí vyžadujících pozornost a zlepšení v oblasti hygieny rukou

Propagační leták postupu při mytí rukou

Propagační leták postupu pro desinfekci rukou

Propagační leták pět základních situací pro hygienu rukou

Překlad souhrnného materiálu WHO Hygiena rukou ve zdravotnictví – První globální výzva k bezpečnosti pacientů „Čistá péče je bezpečnější“ /„Guidelines on Hand Hygiene in Health Care- First Global Patient Safety Challenge „Clean Care is Safer Care“.

Plný text tohoto materiálu najdete na webových stránkách MZČR.

Členové Pracovní skupiny pro bezpečnost pacientů a kvalitu zdravotní péče iniciovali překlad těchto materiálů WHO a současně přihlášení České republiky k iniciativě WHO „Clean Care is  Safer Care“. Jedná se o mezinárodní iniciativu, která vznikla v říjnu roku 2005 a která si dává za úkol celosvětově propagovat dobré praxe v oblasti hygieny rukou jako prvního a zásadního kroku k zajištění vysokých standardů v rámci dozoru nad infekcemi a bezpečnosti pacientů. Hygiena rukou je odborně uznávaný způsob předcházení vzniku a šíření nosokomiálních infekcí, které ročně postihují stovky miliónů pacientů celosvětově a vedou k nárůstu úmrtnosti a k vyšším finančním výdajům zdravotnických systémů. Dle informací WHO se k iniciativě přihlásilo již více než 2/3 členských států WHO.

Oficiální přihlášení k iniciativě WHO proběhlo formou podpisu tzv. příslibu v českém a anglickém jazyce panem ministrem (viz přílohy) za účasti zástupců Pracovní skupiny pro bezpečnost pacientů a kvalitu zdravotní péče (dále jen PSBPKZP) a Kanceláře WHO v ČR.

Resortní bezpečnostní cíle – aktualizace 2015:

– rozšířeny o nový RBC

RBC 8 – Prevence vzniku proleženin/dekubitů u hospitalizovaných pacientů

Jeho znění bylo schváleno ČAS ČR a Českou společností pro léčbu rány. Aktualizovaný seznam RBC naleznete ve Věstníku MZ č. 16/2015.

Zdroj: MZ ČR, poslední aktualizace: 24. 1. 2022.

Přihlásit se