SPF - Sun Protection Factor

Ochranný faktor (SPF - SUN PROTECTION FACTOR) před slunečním zářením udává, kolikrát můžeme po nanesení přípravku prodloužit dobu pobytu na slunci, aniž by došlo k začervenání pokožky. Výsledný čas chráněného pobytu na slunci závisí na hodnotě SPF a konkrétním fototypu, který je u každého individuální.

Např.: ochranný prostředek s SPF 25 umožňuje jedinci s fototypem I. prodloužit pobyt na slunci asi na 4 hodiny (SPF 25x10 = 250 min.)

___________________________________

Opětovné  nanesení ochranného prostředku neredukuje škodlivé látky už přijatého slunečního záření.

Produkty, u kterých byly laboratorně naměřeny vysoké faktory (nad 50) se jednotně označují údajem 50+ (podle doporučení organizace COLIPA). Jsou určené zejména pro velmi citlivou pokožku, pro dětskou pokožku, pro pokožku s kožními problémy, které se vlivem slunečního záření zhoršují a do extrémního prostředí tropů a velehor.

___________________________________

I při vhodném SPF je potřebné zohlednit také další faktory jakými jsou:

  • doba slunění
  • geografická poloha
  • nadmořská výška

Např.: s každými 1000 m nadmořské výšky jsme vystaveni o 15 % vyšší dávce UV záření.

  • Po natření ochranného přípravku je důležité nepodléhat falešnému pocitu jistoty a zbytečně se nevystavovat slunečním záření zejména v kritických hodinách - 11. – 15. hod.
  • V porovnání s kůží dospělého člověka je dětská kůže mnohem citlivější. U dětí je proto nutné dbát na to, aby byly UV záření vystaveny minimálně. Kojenci a malé děti nemají být vystaveni přímému slunci.
  • Používejte dostatečně vysoké faktory. Prostředky SPF 50+ jsou určené zejména pro velmi citlivou pokožku, pro dětskou pokožku, pro pokožku s kožními problémy, které se vlivem slunečního záření zhoršují a do extrémního prostředí např. tropů a velehor.
  • Používat v dostatečném množství ochranné prostředky proti slunečnímu záření i při pobytu ve stínu. Noste pokrývku hlavy a sluneční brýle; u malých dětí se doporučuje i tričko a šortky.

Mějte na paměti:

* sníh odráží 90 % slunečního záření

* voda 50 % slunečního záření

* písek 50 % slunečního záření

* také ve stínu jsme vystaveni slunečnímu záření poloviční intenzity

* rovněž přes zamračenou oblohu proniká 70-80 % záření

Přihlásit se